top of page

סיור לימודי 'גמילות חסדים'!

על חשיבות ההתנדבות והסיוע לנזקקים

הרב צבי אריה אדלר

כ' חשוון תשע''ה

 

לאחר הכנות ארוכות וציפיה ממושכת יצאו הבחורים לעיר התורה והחסידות.

כזכור, נושא החודש בחודש חשוון הוא "גמילות חסדים" ולכן יצאנו לסיור לימודי זה אשר במרכזו עמדה פעילות ההתנדבות בבית התבשיל המרכזי.

במהלך הנסיעה היו הבחורים במצב רוח מרומם וניצלנו את זמן הנסיעה בכדי לשוב ולשוחח בפתיחות על גודל חשיבות ההתנדבות והסיוע לאותם אומללים שלא שפר עליהם מזלם וכן על גודל הזכות להיכנס אל היכל קודשם של צדיקי הדור שליט"א ולהתברך מפיהם.

משם יצאנו אל עבר בית הכנסת "לדרמן" שם זכינו להתפלל תפילת ערבית יחד עם רבי חיים קנייבסקי שליט"א. התפילה יחד עם הצדיק הטביעה רושם עז על כל הבחורים אשר היו נרגשים מאוד מגודל המעמד. לצערנו לא חש הרב בטוב ולכן לא יכול היה לקבלנו בביתו אולם לבקשת הרב נוישטט בירך את כל התלמידים באמרו: "א ברכה פאר אללע קינדר".

התחנה הבאה היתה בביתו של מורנו הרב נוישטט שם התכבדנו במיני מגדנות. מורנו פתח בדברים ואמר כי על שלושה דברים העולם עומד - על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים. זכינו היום לקיים בהידור רב גמילות חסדים ועבודת התפילה אולם לימוד התורה לא זכינו היום לקיים ולכן נשא שיעור קצר אשר בסיומו נפרדנו ממנו ויצאנו בלב מתרונן בחזרה אל המדרשה שם כבר ציפה לנו הרב ניסן עם ארוחת ערב עסיסית מאין כמותה...

הדלתות נפתחו והמוני הממתינים החלו גודשים את האולם כשהבחורים מקבלים את פניהם באדיבות ומגישים להם את מנות המזון בצורה מכובדת ונעימה. רבים מן הבאים התפלאו מאוד לראות את הבחורים הצעירים המסייעים להם ובירכו אותם במילים חמות מעומק ליבם. הבחורים איישו את כל העמדות החל ממילוי הצלחות במנות העיקריות, עבור דרך ריכוזן על גבי המגשים וכלה בחלוקתן לנזקקים. אחדים מן הבחורים תפקדו כמפני שולחנות ואף כשוטפי כלים במטבח...

משך כל העת היו הבחורים מחולקים למשמרות כאשר האחת עובדת ואילו השניה ממתינה בקוצר רוח וכל העת שואלת מתי יגיע תורה...

לאחר סיום העבודה התכנסו הבחורים לאכול את ארוחת הצהריים אותה היינו אמורים לאכול במקום והנה גילינו למרבה ההפתעה כי חלה אי הבנה מצערת ולא נותרו עבורנו המנות המדוברות. חשנו ושמנו פעמינו אל חנות מזון סמוכה, רכשנו עבורנו מנות פלאפל וסעדנו את לבנו.

לאחר ששבענו התפללנו תפילת מנחה בבית הכנסת הגדול ולאחר התפילה פגשנו את מורנו הרב נוישטט ויחד עמו נסענו אל בית החיים שם נשאנו תפילה נרגשת על ציוניהם הקדושים של מרנן ורבנן החזון איש ובעל ה "קהילות יעקב", באוהל אדמו"רי בית ויז'ניץ ובציון הרב שך והרב אונגר ועוד כאשר כל העת אנו שומעים ממורנו דיבורי קודש אודות הצדיקים הטמונים במקום ועל גודל הזכות שנפלה בחלקנו להתפלל על קברם.  

כאשר הגענו לבני ברק שמנו את פנינו בראשונה לבית מדרשו של מרן כ"ק אדמו"ר ממכנובקא שליט"א שם המתין לנו מורנו הרב נוישטט שליט"א ומיד נכנסנו אל חדרו של האדמו"ר. הוא קיבל אותנו בפנים מאירות ובחיבה רבה והשמיע באוזני הבחורים דברי חיזוק קצרים בגודל הזכות שנפלה בחלקם  ללמוד תורה ובירך אותם שיזכו ל "אהבת תורה ויראת שמים". לאחר מכן עברו כל הבחורים בסך וקיבלו מידו פרי מפירות ארץ ישראל.

משם מיהרנו לצאת אל מעון קדשו של שר התורה רבי חיים קנייבסקי שליט"א ושם התאכזבנו לשמוע שלא נוכל להתקבל אצלו כעת אלא מאוחר יותר. יצאנו אל בית התבשיל שם התקבלנו על יד חברי ההנהלה שהתרגשו מאוד לראות קבוצה של בחורי חמד חדורי מרץ ורצון טוב המשתוקקים לגמול חסד עם הזולת.

קיבלנו הדרכה מפורטת כיצד לבצע את המשימה באופן הטוב ביותר בכדי שנוכל להיות לעזר ולכבד את אורחי המקום כראוי.

הבחורים החלו לערוך את השולחנות בזריזות ומילאו בקפדנות את מגשי האוכל עליהם מוגשות מנות המזון. הבחורים התחלקו לקבוצות שכל אחת מהן נטלה על עצמה אחריות לבצע את אחד התפקידים ואכן עשו אותו על הצד הטוב ביותר. ככל שהלכה שעת פתיחת והתקרבה - גבר הלחץ במקום והבחורים קיבלו עוד ועוד תפקידים אחראיים. מאות המנות נערמו בסדר מופתי כשכל העת נשמעות מילות הערכה ממנהלי המטבח אשר התקשו להסתיר את פליאתם ממסירותם ויעילותם של הבחורים.

 

 

bottom of page