top of page

גם אני הייתי שם!

השבת הראשונה במדרשה החסידית

הרב צבי אריה אדלר

שבת כי תבוא - אלול תשע"ד

 

ימים ארוכים של המתנה וציפיה עומדים להגיע לקיצם... התלבטויות ותהיות, ספקות וחששות מגיעים לתומם... גם אני הייתי שם בערב שבת המלכה בשעה בה שבו הבחורים מבתיהם אל הישיבה בלבבות מתרוננים ומלאי ציפיה... כולם סמוכים ובטוחים כי הרבנים ואנשי הצוות עושים ויעשו את המיטב אולם הם עדיין סקרנים לקראת השבת הראשונה אותה הם עומדים לבלות מחוץ לבית יחד עם חבריהם לספסל הלימודים.

הנושא ריתק את הבחורים עד אשר הגיע זמנה של תפילת המנחה אותה הוביל הבה"ח יוסף קפלן בקולו הערב.

 

 

בסעודת רעווא דרעווין המשיך להתנהל דיון ער אודות הנושא והיבטים שונים שלו נלמדו ונסקרו בהרחבה. ניגוני דבקות הושרו ברוב רגש והרב נוישטט שליט"א אף הפתיע אותנו בניגון עתיק שמקורו בהררי קדם בקהילות הקודש שבגולת אשכנז הקדומה ורוויית ההוד.

 

 

לאחר תפילת ערבית בה עבר לפני התיבה והנעים בקולו נכד הבעש"ט ונכדו של נעים זמירות ישראל - יהונתן סלומון התחלקו הבחורים לצוותי נקיון יעילים ותכליתיים. קבוצה אחת סידרה את בית המדרש בעוד האחרות מנקות ומסדרות את חדר השיעורים וחדר האוכל.

 

המבצע כולו ארך רגעים ספורים בלבד ועד מהרה חזר המקום להבהיק מנקיון וקשה היה להאמין כי במקום זה התארחו וסעדו עשרות בני אדם.

 

לאחר הבדלה עזבו חלק מן הרבנים את המדרשה והבחורים פנו להתכונן לסעודת מלווה מלכה במהלכה נהנו כולם לשמוע סיפורי צדיקים מפי הבה"ח שמוליק פרוכטר וניגוני שמחה מהרב ביניק שהפתיע בכלי נגינה חדש.

 

השבת חלפה ועברה אולם זכרה המרומם נצור ושמור בלבנו ומהיום והלאה אזכור תמיד ואומר בהתרגשות:

"גם אני הייתי שם!"

 

לאחר התפילה התאספו הבחורים בחדר האוכל שם הופתעו למראה העריכה המפוארת - פרי עמלם של הבה"ח מאיר ויזנפלד וחיים הניג אשר טרחו ועמלו רבות לפני שבת ואכן עמדו בציפיות מעל ומעבר.

במהלך הסעודה הדשנה והטעימה השתפכו המסובים בזמירות שירות ותשבחות לקל חי מתוך הברכונים המהודרים שנרכשו במיוחד עבור השבת וכן מתוך חוברת הניגונים המרשימה שהפיק הרב דייטש שליט"א. החלק התורני היה גם הוא משובח כדבעי ובמהלכו שמענו דברי תורה ערבים ומתוקים מפיהם של הבה"ח אריה שטיין וכן מפי הרבנים שביארו נושאים שונים מן הפרשה בטוב טעם ודעת.

לאחר הסעודה מיהרו כולם לדאוג לסדר ולניקיון ומשם המשיכו אל קומת הישיבה שם התכנסו בחדר השיעורים בו התקיימו 'שבת אחים' ו 'רב שיח' סביב שולחנות ערוכים כל טוב.

בתפילת שחרית התענגנו על שליח הציבור הבה"ח יחיאל יהושע ברדה שעבר לפני התיבה בפסוקי דזמרה ורומם את הציבור לקראת תפילת שחרית בה זכינו לשמוע שוב את הבה"ח מאיר ויזנפלד שעבר לפני התיבה כזקן ורגיל. בתפילת מוסף התכבד הבה"ח יהושע זיידה שהעניק לנו תפילה חסידית מלאת רגש שלאחריה ירדו כולם אל חדר האוכל להשתתף בקידושא רבא ובסעודת צפרא דשבתא במהלכן התקיים החידון המרתק בחומש רש"י עליו ניצח ביד רמה אב הבית הרב ביניק. כמו כן נשמעו בקשב רב דברי תורה רבים אשר נשאו את כולם והגביהו אותנו טפח וטפחיים מעל הקרקע.

 

לאחר חילוץ עצמות קצר התאספו הכל לשיעור פרקי אבות בו הרחיבו בנושא 'הסתכלות חיובית' ככלי מעשי ביותר להתפתחות עצמית וככלי חשוב מאין כמותו לעזרה לזולת.

 

 

 

התכניות שנערכו על ידי הרב דייטש שליט"א מתנוססות על גבי לוחות המודעות והבטה קלה בהן מלמדת את הבחורים כי אכן צדקו בהערכתם וכי השבת הבעל"ט עומדת להיות שבת גדושה ומהנה כמיטב המסורת הנהוגה במדרשה.

גם אני הייתי שם בעת שהבחורים התאספו יחדיו בבית המדרש המואר והמבהיק שם כבר המתינו להם הרבנים בבגדי שבת וחיוך רחב ומאיר נסוך על פניהם.

משהגיעה השעה היעודה ניגש אל העמוד הבה"ח חיים מנחם אינדורסקי והחל באמירת "הודו" כמנהג חסידים ולאחריה הנעים בקולו את תפילת המנחה שהיתה למעשה הפתיחה החגיגית אשר גררה בעקבותיה את השבת כולה.

לאחר התפילה החמה זכו הבחורים לשמוע שיחה קצרה ומרתקת מאת המשפיע הרה"ח הרב נוישטט שליט"א אשר עמד על תוכנה המיוחד של השבת ועל גודל מעלתה והכין את הבחורים לקראתה.

בקבלת שבת זכינו להתענג על תפילתו החמה של הבה"ח מאיר ויזנפלד שסחף אותנו בתפילה ברסלבאית שורשית כשגם מקומם של הניגונים המוכרים לכל והמשמחים לא נפקד. הבחורים כולם נתנו קולם בשיר וכמעט שניתן היה למשש ולחוש את שבת המלכה פורשת את כנפיה הענוגות על הישיבה.

הדיונים השונים התנהלו בצורה נפלאה בעוד הבחורים מעלים שאלות שונות והרבנים מנתבים אותם לתשובות שונות אשר תובלו בדברי תורה, משלים עמוקים וסיפורי צדיקים מעוררים ומחזקים. גם מקומם של השירה והזמרה לא נפקד כמובן וניגוני דבקות ורגש בקעו מחלונות הישיבה והדיהם נישאו למרחקים...

לאחר הלילה הארוך והגדוש בתוכן פרשו כולם לחדריהם לקיים "שינה בשבת תענוג" אלא שלא הכל נרדמו. ההתרגשות הרבה כנראה מנעה מהם להירדם והם נשארו ערים עד השעות הקטנות...

 

bottom of page